Jump to content
staszek_s

Przeciskanie się między puszkami

Recommended Posts

Czołem,

miałem ostatnio w robocie dyskusję o przeciskaniu się w korku na moto. Ja byłem przekonany, że jak puszki stoją, jest wystarczająco dużo (wg oceny kierownika moto) miejsca i linia jest przerywana to jest to legalne, przynajmniej tak są interpretowane przepisy. Kumpel zdziwiony i twierdzi, że absolutnie nie, bo jeden pas jest na jeden pojazd i nie ma miejsca na jazdę na trzeciego. Ostatnio poparł tę tezę konsultacją z policjantem, który potwierdził jego zdanie, czyli nielegalne.

Jako, że mamy tu specjalistę postanowiłem zarzucić temat ;) @WieRcik - jak to jest Twoim zdaniem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest legalne, jeśli nie przekraczasz lini, a mieścisz się z autem to jest wszystko ok - tak słyszałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też tak słyszałem, do tego przekraczanie linii dozwolone jeśli jest przerywana. Można na to spojrzeć w drugą stronę, jeśli jeden pojazd na jeden pas ruchu to auto, które mnie wyprzedza musiałoby zawsze zjechać całkowicie na drugi pas a przepisy niczego takiego nie wymagają...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest legalne.

Szczególnym przypadkiem nad którym można się pochylić są krakowskie 'Aleje', dopóki nie zezwolono motocyklistom na poruszanie się buspasami. Prowadzona była wówczas akcja 'miejsca wystarczy dla wszystkich' przez stowarzyszenie Motoautostrada w połączeniu sił z policją i zikitem. Co ciekawe patronatem honorowym akcję objął sam prezydent m. Krakowa ;)

 

https://www.google.pl/maps/@50.0648447,19.9239741,3a,28.1y,179.73h,93.13t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5XgRc3-H2pTHEUYEUeig-A!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

http://www.motogen.pl/Miejsca-wystarczy-dla-wszystkich-kolejna-akcja-Stowarzyszenia-MotoAutostrada,1451.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się nie znam po raz kolejny pragnę to podkreślić  JA SIĘ TYLKO LANSUJĘ heheheheh

Art.2 ust. 7

pas ruchu - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi

Należy sprecyzować kilka rzeczy czy omijamy pojazdy czy je wyprzedzamy ( bo jak wiadomo czasem turlają się żółwim tempem)?

Jeżeli omijamy to nie ma żadnego przepisu zakazującego tego typu działania , nawet jeżeli jest linia ciągła jedyne co to nie możemy jej przekroczyć

Natomiast jeżeli wyprzedzamy to tutaj przepisy mówią jasno co jak i kiedy , nie możemy tego zrobić kiedy jest zakaz wyprzedzania i kiedy :

Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz.U. Nr 58 poz. 515 z 2003r - tekst jednolity), wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne:

    na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu,
    na jezdni jednokierunkowej,
    na jezdni dwukierunkowej jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Należy podkreślić, że kierowca przed wykonaniem tego manewru obowiązany jest w upewnić się szczególności czy:

    ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
    kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
    kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Natomiast zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony pojazdu silnikowego, jadącego po jezdni:

    przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
    na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
    na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika, który sygnalizuje zamiar skręcania w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Od i całą filozofia.


Jest legalne.

Szczególnym przypadkiem nad którym można się pochylić są krakowskie 'Aleje', dopóki nie zezwolono motocyklistom na poruszanie się buspasami. Prowadzona była wówczas akcja 'miejsca wystarczy dla wszystkich' przez stowarzyszenie Motoautostrada w połączeniu sił z policją i zikitem. Co ciekawe patronatem honorowym akcję objął sam prezydent m. Krakowa ;)

 

https://www.google.pl/maps/@50.0648447,19.9239741,3a,28.1y,179.73h,93.13t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5XgRc3-H2pTHEUYEUeig-A!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

http://www.motogen.pl/Miejsca-wystarczy-dla-wszystkich-kolejna-akcja-Stowarzyszenia-MotoAutostrada,1451.html

Szaman takie internetowe pierdoły to sobie można w buty wsadzić , bo jak dojdzie do zdarzenia drogowego to się możesz zdziwić , piszą sobie coś ale nie podają żadnych podstaw prawnych takiego działania a to jest istotne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 


Jeżeli omijamy to nie ma żadnego przepisu zakazującego tego typu działania , nawet jeżeli jest linia ciągła jedyne co to nie możemy jej przekroczyć

i o to mi chodziło, zakładam wersję z omijaniem, samochody stoją w korku. Staram się i tak tego nie robić, jak mam zyskać kilka metrów to olewam. Mam do roboty 50 km, z czego może 10 min czasem w korkach, jak mam zyskać 1 minutę to nie warto ryzykować. Jak auta ruszają to przestaję się przeciskać czyli nie wyprzedzam. Dzięki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

W/g orzecznictwa Sądu Najwyższego jeżeli nie ma wyznaczonych pasów ruchu na jezdni to jest ich tyle ile pojazdów może jechać jednocześnie obok siebie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiercik, jasna sprawa. To nieprecyzyjne ogólniki, ale skoro przychyliły się ku temu z pozoru poważne instytucje to musi mieć to podstawę prawną. Nieznajomość prawa szkodzi, więc podstawową sprawą powinien być mały research w kodeksie by uniknąć, jak piszesz, rozczarowań podczas ew. zdarzenia.

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepisy są po to żeby je łamać, a moto jest po to żeby nie stać w korkach, czyli zap....lać!

 

Czasami mandat się trafi. Shit happens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie problem w tym, że przepisy JASNO nie mówią czy "przeciskanie się" jest dozwolone, ale jednocześnie nie zabraniają wprost takiej jazdy. Niestety jest to w dalszym ciągu kwestia interpretacji i problem pojawia się w razie jakiejś kolizji. Zawsze można powoływać się na wyroki sądów w analogicznych sytuacjach

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.